Arsene Wenger: Arsenal boss leaves Arsenal

Arsene Wenger is to leave Arsenal at the end of this season ending an almost 22-year reign at the London club. Fans were protesting for Arsene to leave the club for the last few seasons as Arsenal were not doing too well in competitions. He departs a year before his latest contract was due to expire. Protesting fans will be pleased at the news.

The Gunners are sixth in the league missing out on a top-four spot for the second season running. The only way they can reach the Champions League is by winning the Europa League. Wenger, 68, won three Premier League titles and seven FA Cups, including the Double in 1998 and 2002.

Arsene Wenger says, “I am grateful for having had the privilege to serve the club for so many memorable years, I managed the club with full commitment and integrity. To all the Arsenal lovers, take care of the values of the club.”

Arsenal shareholder Stan Kroenke says “one of the most difficult days we have ever had in all our years in sport. One of the main reasons we got involved with Arsenal was because of what Arsene has brought to the club on and off the pitch. His longevity and consistency over such a sustained period at the highest level of the game will never be matched.”

Arsene Wenger was appointed on 1 October 1996, he is the Premier League’s current longest-serving manager and has taken charge of a record 823 games.

 

Premier League Records

Matches 823
Wins 473
Draws 199
Losses 151
Goals For 1,549
Goals Against 801

 

Winner:
FA Premier League (3): 1997–98, 2001–02, 2003–04
FA Cup (7): 1997–98, 2001–02, 2002–03, 2004–05, 2013–14, 2014-15, 2016-17
FA Community Shield (5): 1998, 1999, 2002, 2004, 2014, 2015

French Manager of the Year: 2008
Onze d’Or Coach of The Year (4): 2000, 2002, 2003, 2004
Premier League Manager of the Season (3): 1998, 2002, 2004
LMA Manager of the Year (2): 2001–02, 2003–04
IFFHS World Coach of the Decade: 2001–2010
BBC Sports Personality of the Year Coach Award (2): 2002, 2004
FWA Tribute Award: 2005
English Football Hall of Fame: 2006
Premier League Manager of the Month (14): March 1998, April 1998, October 2000, April 2002, September 2002, August 2003, February 2004, August 2004, September 2007, December 2007, February 2011, February 2012, September 2013, March 2015

[image from insajderi]

Related posts

Leave a Comment